Yunanistan Vizesi İzmir

Bir schengen üyesi olan Yunanistan, aynı zamanda bir  Avrupa birliği üyesidir. Bu nedenle herhangi bir schengen ülkesinden alınan vize ile Yunanistan’a seyahat etmek mümkün olacaktır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta ilk hangi ülkede kalınacak ise o ülkeye ait schengen vizesi almak gereklidir. Bu alanda Yunanistan Vizesi başvuruları için seyahat amacı ve bireyin kendi statüsü vize başvuru sürecinin seyrini belirleyecektir. Hemen hemen her ülkede olduğu gibi 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz seyahat hakkı verilen Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahiplerine veriliyor. Ancak 90 gün ve üzeri Yunanistan’da konaklayacak kişiler için vize başvuruları yapmaları gerekli olacaktır.

Kısmen Yunanistan konsolosluklarına yapılan vize başvuruları, konsoloslukların yetki verdiği acenteler tarafından da yapılmaktadır. Ancak ilk defa başvuru yapacaklar için biyometrik işlemler gerekli olmakta ve bunun için konsolosluklara başvurular yapılmaktadır. Başvurular için çağrı merkezleri üzerinden randevu alınabiliyor. Mesai saatleri 08.30 ile 17.30 arasında olmakta ve bu saatler arasında randevular verilmektedir. Bu alanda Yunanistan Vizesi başvurularında seyahat amacınız getirmeniz gereken evrakları belirleyecektir. Ancak bazı şartlar tüm vize talebinde bulunan bireylerden istenmektedir. Bunlar arasında vize başvuru formunun online olarak eksiksiz, doğru beyanlarla doldurulması yer alıyor. Bunun yanında gidiş- dönüş seyahat biletleri, Yunanistan’da ikamet edilecek adrese ilişkin bilgiler, kimlik fotokopisi, tüm seyahat süresini kaplayacak şekilde alınmış seyahat sağlık sigortası da bulunmaktadır. 2 adet biyometrik resim istenmekte ve belirtilen özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir.

Birkaç günlük bir Yunanistan seyahati için turistik vize almanız gereklidir. Ticari alanda, öğrenci olarak eğitim amacı, aile ziyareti ya da transit geçiş olarak tercih edilecek farklı vize statüleri için de farklı belgelerin ibrazı gereklidir. Belgeler içerisinde gelir durumunuzu belgeleyen evraklarda gereklidir. Adli sicil kaydı da istenen diğer evraklar arasında yer alıyor. Eğer Yunanistan Vizesi başvuru evrakları arsında bir tutarsızlık görülürse başvurunuz olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir. Eksik evrak olması halinde de vize işlemlerinin sonuçlanma aşaması uzayabilir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanan evraklarla vize başvuru süreciniz 3 ile 5 iş günü içerisinde tamamlanabilecektir.