Schengen Vizesi İzmir

Schengen Vizesi İzmir

Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’nı katılımı ile 1944 yılında imzalan anlaşmaya göre bu ülkeler kendi sınırları içerisinde gümrük ve sınır kontrollerini ortadan kaldırmışlardır. 1951 yılında üyeleri artan anlaşma tarafları günümüzdeki Avrupa Birliğinin temelini oluşturmuştur. Almanya, İtalya ve Fransa sonrasında en son 26 ya ulaşan schengen ülkeleri arasında vize muafiyeti uygulanmaktadır. Bu anlamaya imza atan ülkelerin tümünde Schengen Vizesi kullanımları geçerli olmaktadır. 2014 yılında bu ülkeler Avrupa Vize Bilgi Sistemi üzerinde birleşmiş ve parmak izi uygulamasını başlatmıştır. İlk kez başvuru yapacaklardan istenen bu uygulama da 12 yaşından küçükler ve fiziksel olarak parmak izinin alınması mümkün olmayan vatandaşlar muaf tutulmaktadır.

Seyahat tarihinizden en az üç ay öncesinden Schengen Vizesi başvurularının başlatılması öneriliyor. İlk aşamada pasaportlara bakılacaktır. Pasaportlarında en eski on yıl öncesinden alınmış olması gerekli ve daha eski olması durumunda pasaportun tarihi uzatılsa da başvurular kabul edilmeyecektir. Pasaportun en az iki sayfasının boş olması gereklidir. Türkiye’ye dönüş tarihinden itibaren de en az üç daha geçerliliği bulunmalıdır. Vize başvurularında en çok dikkat edilen konuların başında güncel olması gereken fotoğrafların biyometrik özelliklerde olması yer alıyor. Başvuru için hazırlanan evrakların eski tarihli olmaması ve eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir. Eksik ya da yanlış beyanlar içeren evraklar vize başvurunuzun olumsuz bir şekilde sonuçlanmasına neden olacaktır. Vize talep ettiğiniz ülkede nerede ikamet edeceğinizi de belirtmeniz gereklidir. Seyahat tarihinizi kapsayan seyahat sağlık sigortası da zorunlu evraklar arasında yer alıyor.

Konsolosluklarda bulunan yetkililer isterlerse ek belgeler de talep etmek hakkına sahiptir. Seyahat amacınız ve sosyal güvencenize göre Schengen Vizesi başvuru evrakları belirlenir. Schengen ülkeleri içerisinden herhangi birisine vize aldığınızda bu ülkeden başlamak üzere diğer üye ülkelere de geçiş hakkınız olacaktır. En fazla hangi ülkede kalacaksanız o ülke için vize başvuruları yapmanız gereklidir. Aynı sürelerde kalacak iseniz bu durumda giriş yaptığınız ülke üzerinden vize talebinde bulunabilirsiniz. Vize aldığınız ülkeden başlamadan farklı bir ülkeye geçtiğiniz vize hatası oluşur ve farklı başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olur.