Malta Vizesi İzmir

Tarihi boyunca pek çok kültüre sahip olan eşsiz doğal güzellikleri ile bilinen Malta adalarına farklı amaçlarla seyahatler mümkün olacaktır. Seyahat planlarından önce Malta Vizesi almak gereklidir. Seyahat tarihinizin aksamaması için vize başvurularınızı birkaç ay önceden başlatmak yararlı olacaktır. Malta bir schengen ülkesidir. Genel olarak topluluğa üye ülkelerden herhangi birinden vize alınmış ise vize başvuru süreci ve tamamlanma aşaması çok daha kısa sürecektir. Hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günlük ziyaretlerinde vize muafiyeti bulunmaktadır. Vize başvurularını İstanbul Malta Başkonsolosluğu yapabileceği gibi konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acentelerde yapabiliyor. Ancak karar verme yetkisi tamamen Malta Konsolosluğunun olacaktır.

Başvuru öncesinden çağrı merkezleri aracılığı ile randevuların alınması gereklidir. Genel olarak vize başvuru süreçleri olduğu üzere pasaportun geçerlilik süresinin planlana seyahat tarihinden en az 3 ay daha fazla olması gereklidir. Pasaport üzerinde en az iki sayfa boşlu olması da vizenin alınabilmesi için geçerli genel şartlar arasında yer alıyor. Seyahat sağlık sigortaları da isteniyor. Özellikle seyahat dönüş tarihinden sonra da 15 gün boyunca geçerliliğinin olmasının yanında, sigorta kapsamının tüm schengen ülkelerini de kapması istenmektedir. Verilecek olan Malta Vizesi tüm schengen ülkelerini kapsadığı için bu şartın gerekliliği önemlidir. Turistik, ticari, transit, oturum, aile birleşim gibi başlıklarda vize başvuruları yapılabiliyor.

Pasaport hakkındaki genel özelliklerin yanı sıra, tüm vize başvurularında gereklilik oluşturan bireyin kimlik fotokopileri, tüm aileye ait nüfus örnekleri, adli sicil kaydı, seyahatleriniz için gidiş dönüş bileti, konaklama alanında nerde kalacağınızı belgeleyen evraklarda istenecektir. 90 günü aşmayan Malta Vizesi başvurularınız için seyahat acenteleri aracılığı ile vize işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Vize başvuruları için ilk adıma öncelikle seyahatinizin amacını ve türünü belirlemek olacaktır. Bunun yanı sıra durumunuza uygun evrak listesini temin etmeli ve hazırlamış olduğunuz evrakları kargo ile başvurunuzu yapmasını istediğiniz acentelere ulaştırmalısınız. Bu aşamadan sonrasını acentelikler konsolosluklara belge ibrazlarını yaparak gerçekleştirecektir. Evrakların güncel olmaması, orijinal belgelerin ibraz edilmemesi ya da eksik olması vize talebinin ret edilmesine neden olur. Eksiksiz evrak ibrazında ise 2 ya da 3 iş günü içerisinde vize talebiniz olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır.