İtalya Vizesi İzmir

Vize talebinde bulunan her bireyin bilmesi gereken bazı temel konular bulunuyor. Bunlar arasında eski ve geçerliliği olmayan pasaportlarla işlem yapılmaz. Pasaportların seyahat tarihinin son gününden itibaren en az üç daha geçerliliği olması gereklidir. Ve daha önce ret edilen bir vize başvurunuz varsa yeni başvurunuzda olumsuz etkilenecektir. Bu alanda İtalya Vizesi başvurusu yapacaklar öncesinde bu işlemleri yapmaları gereklidir. Pasaport ve vize işlem süreci bir ay sürebilir. Bu nedenle seyahat tarihinden en az bir ay öncesinden başvuruların yapılması gereklidir. Resmi sürecinde doğru bir şekilde takip edilmesi için danışman firmalardan destek almakta işlemlerinizi daha sorunsuz ve hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. İlk defa vize başvurucu yapacaklar için mutlaka konsolosluklara şahsen müracaatların yapılması gereklidir. Biyometrik parmak izi işlemleri olmadan vize işlemlerinin sonuçlandırılması mümkün olmuyor.

Vize sürecinin başlaması için öncelikle randevu alınması gereklidir. Bunun için danışman firmalar aracılığı ile bu işlemleri daha doğru bir şekilde tamamlamak mümkündür. Randevu tarihi alındıktan sonra ilk olarak başvuru formunun doldurulması gereklidir. Eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulması gereken bu form İngilizce olmakta ve bu şekilde doldurulması gerekli olmaktadır. Bunun yanında İtalya Vizesi için seyahat amacınız doğrultusunda farklı belgeler getirmeniz gerekli olacaktır. Turizm amaçlı bir vize alınacak ise eksiksiz bir şekilde doldurulmuş başvuru formunun yanında pasaportun geçerli olması gereklidir. 1 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, uçak ya da seyahat rezervasyonları, otel rezervasyonları ya da ikamet edilecek yer ile ilgili evraklar, seyahatin genel olarak masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler de yer almaktadır.

Başvuru sahibi çalışan ise işveren izin onayı, SGK hizmet dökümü; çiftçi ise ziraat odasından alınan çiftçi belgesi; şirket sahibi ise vergi levhası; emekli ise emekli maaşını gösteren belgeler; öğrenci ise öğrenci belgelerinin ibrazı mecburidir.  Tüm belgeler tam ve doğru bir şekilde tamamlandığında İtalya Vizesi 5 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Eksiklik olduğunda bir hafta, on gün uzayabilen vize başvurularının sonuçlanma süreci, ayrıntılı tahkikat istenmesine karar verildiğinde 30 günde uzayabilir.