İspanya Vizesi İzmir

İspanya Vizesi İzmir

Vize işlemlerinde özellikle schengen ülkeleri içerisinde herhangi bir ülkeden daha önce vize almış iseniz, farklı bir ülke için vize talebinde bulunduğunuzda bu önemli bir referans olacaktır. Vize süreciniz çok daha sorunsuz ve kısa sürecektir. Schengen ülkeleri arasında yer alan İspanya Vizesi genel olarak anlaşmanın geçerli olduğu ülkelerle aynı özellikleri taşımaktadır. Gri, kırmızı ve yeşil pasaport sahiplerine 180 günlük zaman diliminde 90 günlük seyahat izni veriliyor. Yani vize muafiyeti uygulanıyor. 90 güne kadar olan yapılan vize başvurularında konsolosluklara doğrudan başvuru yapılmıyor. Konsoloslukların yetki verdiği seyahat acenteleri tarafından vize başvurularının takipleri yapılmaktadır.

Daha uzun süreli İspanya Vizesi başvurularında ise konsolosluklar ve büyükelçiliklere doğrudan başvurmak gereklidir. 1995 yılında yürürlüğe giren schengen sözleşmesi ile bu ülkeler arasında vizesiz seyahat mümkün olmaktadır. İspanya için alacağınız vize ile diğer schengen ülkelerine de geçiş yapabilmeniz mümkün olacaktır. Alınan bu kısa süreli vize ile toplamda 90 gün olmak kaydı ile schengen ülkelerinde geçiş yaparak kalmaları mümkün olacaktır. Kısa süreli vizeler seyahat amacına göre farklı kategorilerde incelenir. Bunlar arasında Turistik, ticari, transit, kongre ve konferans, öğrenci, çalışma vizesi gibi kategoriler bulunmaktadır. İlk defa vize başvurusu yapacak olanların biyometrik işlemlerden geçirilmesi önemlidir. Alınan parmak izleri ortak bir sistem içerisinde saklanmaktadır. Başvuru evrakları arasında en önemli belgeler seyahat masraflarını nasıl karşılayacağınıza dair belgeler olmakta, otel rezervasyonları, uçak biletleri vize başvuru süresince istenen evraklar arasında yer alacaktır.

Vize harcının yatırılması ve gerekli evrakların tamamlanması ile İspanya Vizesi 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Oluşabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak seyahat tarihinden 30 gün öncesine kadar vize başvurularının tamamlanması gereklidir. Vize başvurularının genelinde pasaport ilk bakılan evraktır. Pasaportunuzun on yıldan eski olmaması ve içinde en az 2 boş sayfanın bulunması gereklidir. Resmi tatiller göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tarihler arasında yapılacak vize başvuruları aksamalara neden olabilir. 18 yaşın altındakiler için vize başvurularında aileleri ya da yasal vasi ile birlikte olması ya da noterden onaylı izin beyanlarının belgeler arasında yer alması gereklidir.