Fransa Vizesi İzmir

Fransa Vizesi İzmir

Fransa, ana kara toprakları Batı Avrupa’da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları bulunan, Schengen bölgesi ülkelerine dahil ülkelerden biri.

Fransa’ya yapacağınız turistik, ticari, aile arkadaş ziyareti gibi kısa süreli ziyaretler için Schengen vizesine başvurmalısınız. Kısa süreli Schengen vizelerinde Schengen ülkelerinde en fazla 90 gün kalabileceğinizi unutmamalısınız. Bu kural, vize almadan Schengen ülkelerini seyahat edebilen yeşil pasaporta sahip kişiler için de geçerlidir. Vizeniz eğer multiple girişli ise vize süreniz içerisinde Türkiye giriş çıkış yapabilirsiniz. Single girişli vizelerde ise yurtdışına çıkıp Türkiye’ye döndüğünüz takdirde vize süreniz devam etse bile tekrar Schengen ülkelerine gidemezsiniz.

Fransa’ya yapılacak aile arkadaş ziyaretlerinde davet eden kişinin ayrıntılı olarak bilgisini istemektedir. Öncelikle belediyeden onaylı mutlaka orijinal davet mektubu olmalıdır. Bunun yanında davet eden kişinin kendisinin ve ailesinin tüm fertlerinin kimlik fotokopileri, ikametgah bilgisi, mali durumunu gösteren bilgiler, hatta güncel tarihli fatura istemektedirler. Bu belgelerden herhangi birinin eksikliği dosyanızın kabul edilmemesine neden olur.

Ticari amaçlı vizelerde ise yine sizi davet eden firmadan mutlaka bir davet mektubunuz olmalı.

Turistik vizelerde ise herhangi bir davet mektubunuz olmayacağı için konaklama ile ilgili bilgilerini içeren otel rezervasyonunuzu sunmalısınız.

30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası, uçak rezervasyonu, çalışıyor iseniz sizin, çalışmıyor veya öğrenci iseniz sponsorunuzun Türkiye’deki mali durumu ve çalışma durumu ile ilgili belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Fransa’da dikkat etmeniz gereken nokta sunacağınız birçok belgenin orijinal ıslak imzalı olmasıdır.

Her Schengen vize başvurusunda olduğu gibi Fransa vize başvurunda da başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.

Evraklarınızı teslim etmek için başvuru merkezinden telefon ile ya da internet üzerinizden randevu almalısınız. Başvuru merkezinde sizden 86 Euro vize harcı talep edeceklerdir. Bu meblağı nakit ve Euro olarak ödemelisiniz. Eksiğiniz olmadığı takdirde işleme alınacak dosyanızın takibini internet üzerinden yapabilmektesiniz.

Fransa vize başvurularında değerlendirme süreci diğer ülkelere göre yoğunluk olmadığı takdirde biraz daha kısa sürede sonuçlanmaktadır.

Vize alsanız bile Gümrükte de yanınızda bulundurmanız gereken belgeler olduğunu unutmamalısınız. Gümrük memurunun şüpheleneceği herhangi bir durum karşısında vizenizi iptal etme hakkı vardır.
Ayrıntılı bilgi ve her türlü sorularınız için danışmanlarımızı arayabilirsiniz.