Avusturya Vizesi İzmir

Türk vatandaşlar için Avusturya Vizesi taleplerinde geçerli olan prosedür, Schengen ülkeleri ile aynı olmaktadır. Resmi pasaporta sahip olan bireyler 6 aylık zaman dilimleri içerisinde 3 ayı geçmemek kaydı ile vizesiz seyahat edebiliyor. Bunun yanında AB ülkelerinde ikameti bulunan ya da İsviçre ikamet izni bulunan bireylerinde Avusturya seyahatlerinde vize muafiyeti uygulanacaktır. Vize başvuru sürecini akredite vize danışmanlık firmaları takip etmektedir. Konsolosluğa doğrudan başvuru yapması gereken vize çeşitleri; Erasmus, oturum izni ve ulusal vize seçenekleridir. Vize başvurularının Avusturya konsoloslukları şahsen kabul etmiyor. Bu nedenle yetki verilen acenteler bireylerin işlemlerini tamamlamaktadır. Konsolosluklar özellikle ilk vize talebinde bulunanlar için biometrik bilgilerin alınabilmesi için şahısları çağırabiliyor. Bunun halinde gerek görülmesi durumunda mülakat içinde bireylerin çağrılması mümkün olacaktır.

Evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını vize sürecinin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Evrakların tarihlerinin eski olmaması gereklidir. Yeni ve güncel bilgiler içeren evraklar olmalıdır. Yapılan küçük bir tarih hatası vize başvuru sürecini olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Özellikle Avusturya Vizesi işlemlerinde pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmeniz gereklidir. On yıllıktan eski pasaportlar kabul edilmiyor. Dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı ise Avusturya konsoloslukları şahsen müracaat kabul etmiyor. Bu nedenle işlemlerinizi danışman firmalar aracılığı ile yapmanız gereklidir. Seyahat sağlık sigortası, vize ücreti, vize harcı, uçak bileti rezervasyonları, ikamet edilecek alanın belirlenmesi gibi işlemlerin vize randevu tarihinden önce tamamlanması gereklidir.

Başvuru formunun tam ve doğru beyanlarla doldurulması çok önemlidir. İngilizce, Türkçe ve Almanca olarak doldurulması gereken bu formlar, tükenmez kalemlerle ve büyük harflerle tamamlanmalıdır. Evrak temininde eksik evraklar Avusturya Vizesi sürecini uzatacak ve yanıltıcı bilgiler kullanmak tamamen ret edilmenize neden olabilecektir. Bu nedenle evraklarınız tam ve doğru beyanlarla hazırlamak vize sürecini hızlandıracaktır. Konsoloslukların vize bölümlerine hafta içi 08.00 ile 12.00 arasında ulaşmak mümkündür. Vize başvurusu randevu talebi ile başlayacak vize süreci sorunsuz bir şekilde tamamlandığında en geç 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılması mümkün olacaktır. Avusturya bir schengen ülkesi olduğu için bu ülke için aldığınız vize ile, Avusturya dan başlamak üzere diğer ülkelere de geçiş yaparak dolaşabilirsiniz.