Amerika Vizesi İzmir

Amerika Vizesi İzmir

Vize işlemlerinizi başlatmak için seyahat amacınızı belirleyerek gerekli evrakları verilen süre içerisinde tamamlamanız gereklidir. Bordo, gri ve siyah pasaport sahipleri her ülkede olduğu gibi Amerika Vizesi alımında 6 aylık zaman dilimi içerisinde 3 aylık ücretsiz seyahat etme imkanı bulunuyor. Vize işlemlerinizin seyahatlerinizi engellememesi adına başvuruların en az 6 ya da 8 hafta öncesinden başlatılması öneriliyor. İlk defa vize başvurusu yapacak bireyler Amerika Göçmen Olmayan Vize kategorisinde başvurularını yapmaları gereklidir. Müracaatlar Ankara ya da İstanbul büyükelçilikleri üzerinden yapılabiliyor. Seyahat amacınıza göre farklı statülerde başvurular yapabilirsiniz. Geçici çalışma, öğrenci değişimi, turistik, transit geçiş, iş amaçlı ya da resmi vize işlemleri bu statüler arasında yer alır.

Tatil amacı ile vize talebinde bulunuyorsanız ya da herhangi bir konferansa katılmak amacı ile başvurular yapılıyorsa turistik amaçlı vizelere başvurular yapılmalıdır. Bu alanda Amerika Vizesi başvurularında ilk planda DS_160 başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gereklidir. Vize randevusu için verilen tarihten en az üç iş günü öncesinde bu formun doldurma işlemlerinin tamamlanmış olması gereklidir. Bunu bir uyum koşulu olarak kabul eden Amerika büyükelçilikleri, işlemlerini tamamlamayanların vize başvurularını kabul etmeyecektir. Formun doldurulması sırasında fotoğraf yüklenmesi zorunludur. İçerik ve boyut olarak belirlenen şartlara uyumluluk sağlaması da başvuruların reddedilmemesi açısından çok önemlidir. Bu ölçüler için 5*5 cm boyutlarında olması gereken fotoğraflar çözünürlük en az 600*600 olmalı, en yüksek ise 1200*1200 piksel aralığında yer almalıdır.

Vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için PTT şubelerine ödemelerin yapılması gereklidir. Randevu tarihi ve saati öncesinde tüm evrakların bu şekilde tamamlanması sağlanacaktır. Genel olarak vize işlemlerinde bireyin kimlik bilgileri, seyahatine ilişkin evrakları, banka hesap bilgileri, seyahat sağlık sigortası gibi evraklarda isteniyor. İlk kez vize başvurusunda bulunacak bireylerin şahsen Amerika Vizesi başvurularını yapmaları zorunludur. Parmak izi ve biyometrik fotoğraf çekimleri yapılmakta ve mülakatlar bireylerle gerçekleştirilmektedir. İngilizce olabildiği gibi Türkçe olarak ta mülakatlar yapılabiliyor. Tam ve doğru bir şekilde tüm evraklarını tamamlayan bireyler 4 ile 5 iş günü arasında vize başvurularının sonuçlarını alabilmektedirler.