Almanya Vizesi İzmir

Almanya, Schengen ülkeleri arasında yer alıyor. Bu nedenle bu topluluk içerisinde geçerli olan vize prosedürü Almanya Vizesi içinde geçerlidir. Daha önceden schengen ülkelerine seyahat etmiş ya da vize almışsanız, vize başvurularınız çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanacaktır. Kırmızı, siyah, yeşil ve gri pasaport sahipleri için 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vize başvuruları gerekli olmuyor. Uzun süreli vize başvurularında ise Almanya Konsolosluklarına müracaatların yapılması zorunludur. 90 gün bu alanda barajdır. 90 günden kısa olan seyahatler için vize başvurularında konsoloslukların yetkilendirdiği acenteler üzerinden başvurular kabul edilebiliyor. Schengen üyesi olması itibari ile seyahatinize Almanya’dan başlıyorsanız, diğer schengen ülkelerine de aynı vize ile geçiş yapabilirsiniz.

C tipi vizeler kısa süreli eğitim, ziyaret, tedavi, turistik amaçlı olarak verilebiliyor. D tipi vizeler ise 90 günden fazla konaklama talep edenlerin başvurması gereken kategoridir. Üçüncü bir ülkeye geçilecek ise A tipi vize statüsüne başvurulması gereklidir. Bu alanda Almanya Vizesi başvurularında öncelikle başvuru formunun doldurulması gereklidir. Seyahat amacı baz alındığında diğer evraklarda tamamlanabilir. Başvuru formu hem Türkçe, hem de Almanca eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Bunların yanında en önemli evraklar seyahat amacını belgeleyen evrakların yanı sıra seyahat boyunca harcamalarınızın nasıl karşılanacağı ve Türkiye’ye geri döneceğinize dair evrakların belirtilmiş olmasıdır. Tüm vize başvurularında seyahat sağlık sigortası istenir. 2 Adet biyometrik resim istenmekte ve belirlenen özelliklerde resim getirmeyenlerin başvuruları kabul edilmeyebiliyor.

Biyometrik işlemlerde özellikle ilk kez vize başvurusunda bulunan bireylerden talep edilmektedir. Bu bilgiler beş yılda bir yenileniyor. Bu alanda Almanya Vizesi için evraklarınızı tamamladığınızda vize harcını yatırarak dekontunu da evraklarınız arasına yerleştirebilir ve bu şekilde tüm belgelerinizi tamamlayabilirsiniz. Eksiksiz olarak tamamlanan evraklarınızın ibrazının ardından 10 iş günü içerisinde başvurularınız sonuçlanabiliyor. Türk vatandaşları için bu şekilde işleyen süre ülkemizde oturum izni bulunan vatandaşlar içinde bu şekilde olacaktır. Ek olarak Türkiye’de oturma izninin olduğuna dair evrakları da vize evrakları arasında ibraz etmeleri gereklidir. Suriye ve Irak vatandaşları için bazı özel durumlar bulunabilir. Yabacılar şubesinden Yabancı Tanıma Belgesi talep edilecek ek belgeler arasında yer alıyor.